Jak pozbyć się chrapania?

1 rok ago admin 0

Według najnowszych statystyk – niemal 50% polskiego społeczeństwa męczy dolegliwość zwana chrapaniem. To akustyczne zjawisko bardzo często jest lekceważone. Niewiele osób jest świadomych tego, że nieleczenie może nieść naprawdę poważne konsekwencje.

Jak pozbyć się chrapania?

Chrapanie to dolegliwość, której pozbyć się można różnymi sposobami. Większość z nich jest bardzo prosta i polega na wprowadzeniu drobnych zmian w stylu życia. Poniżej pokrótce opisujemy każdą modyfikację.

Zmień pozycję snu – leżenie na plecach podczas snu może potęgować problem chrapania. Wówcza język opada ku dołowi, co powoduje niedrożność. Dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i cieśni gardła.

Pozbądź się infekcji – przeziębienie, katar i kaszel powoduje niedrożności w kanałach oddechowych, co skutkuje chrapaniem. W przypadku gdyby chrapanie utrzymywało się po wyleczeniu, przyczyny tego akustycznego zjawiska należy doszukiwać się gdzieś indziej.

Nie korzystaj z używek – zarówno papierosy, jak i alkohol mają negatywny wpływ na kondycję kanałów oddechowych. Palenie powoduje zaleganie śliny, a alkohol zwiotczenie gardła.

Zadbaj o wygodę snu – odpowiedni materac i poduszka to klucz do komfortu podczas snu. Udowodniono, że chrapanie znacznie rzadziej pojawia się u osób, które korzystają z wygodniejszego łoża.

Zmień nawyki żywieniowe – dobra, zbilansowana dieta ma wpływa na całe nasze życia, także chrapanie. Odpowiedni jadłospis ograniczy ryzyko wystąpienia nadwagi, która stanowi jedną z przyczyn chrapania.

Dostosuj sypialnię – wywietrz pomieszczenie przed snem i zadbaj o najbardziej komfortową temperaturę dla Twojego organizmu. Zasłoń okna i spraw, by wilgotność w pomieszczeniu oscylowała w granicach 40-60%.

Warto również zauważyć, że w aptekach dostępne są specjalne preparaty ułatwiające oddychanie. Aplikuje się je do nosa, mają formę spray’u lub aroezolu.

W przypadku urazów mechanicznych, bądź defektów wrodzonych zalecane jest leczenie chirurgiczne.